Podsufitkibryza

Okablowanie w drewnianym domu

Z informacji, z którymi chcę Cię zapoznać w moim artykule, dowiesz się, co należy zrobić, aby wykonać właściwą instalację elektryczną w drewnianym domu, nie naruszając przy tym wszystkich obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, a także bezpieczeństwa elektrycznego.

Tak więc instalację okablowania elektrycznego w drewnianym domu można przeprowadzić na dwa sposoby:
• Układanie otwartego (napowietrznego) okablowania
• Układanie ukrytego okablowania

Otwórz okablowanie

 

Porozmawiajmy o pierwszej metodzie, a mianowicie o otwartym okablowaniu w drewnianym domu. Najprawdopodobniej już zgadłeś, co to oznacza. W tym przykładzie wykonania drut „wspina się” wzdłuż powierzchni podłogi, sufitu i ścian.

Zwykle przy wyborze metody instalacji elektryka ludzie zatrzymują się przy otwartym okablowaniu. Łatwo to wyjaśnić. Po pierwsze, jego instalacja nie nastręcza żadnych trudności, sam proces zajmuje dość krótki czas iz punktu widzenia ekonomii jest bardzo opłacalny.

Otwarte okablowanie ma jeszcze jedną zaletę – jego dostępność, ponieważ w przypadku awarii eliminacja niebezpiecznego ogniska jest dość prostą sprawą. A jeśli potrzebujesz dokonać jakichkolwiek napraw, zawsze możesz mieć dostęp do tego typu okablowania.

Moim zdaniem otwarte okablowanie w drewnianym domu to raczej atrakcyjny sposób na zainstalowanie elektryki, gdyby nie jedno „ale” – taki jest jego wygląd. W końcu niewiele osób będzie zadowolonych, że z sufitu zwisają przewody. Ale także tutaj chcę cię uspokoić – można zapobiec zawieszeniu się drutów, jeśli znajdują się one w specjalnych pudełkach, które wyglądają jak zwykły cokół. Biegną wzdłuż podłóg, sufitów i ścian, podobnie jak listwa przypodłogowa.

Jeśli martwisz się o wygląd swojego domu, możesz wybrać spośród różnych dostępnych na rynku kolorów i faktur pudełek, które Twoim zdaniem będą najbardziej akceptowalne.

Ukryte okablowanie

 

A teraz porozmawiamy o drugiej metodzie instalacji elektryka, a mianowicie o prowadzeniu ukrytego okablowania w drewnianym domu. Tutaj chcę zwrócić twoją uwagę. Duża ilość informacji w Internecie na temat tej metody okablowania jest bardzo często błędna.

Nie ma wątpliwości, że wymierną przewagą ukrytego okablowania w domu wykonanym z drewna nad otwartym okablowaniem jest niewidoczność dla oczu. Przewody są ukryte za podłogami, sufitami i ścianami. To zdecydowanie wygodne.

Ale teraz dochodzimy do najważniejszej rzeczy – układanie ukrytego okablowania musi odbywać się w metalowych rurach.

Chciałbym jeszcze raz zwrócić uwagę na fakt, że należy używać rur, a nie węży metalowych. To duża różnica, ponieważ to oni są niezawodną ochroną przewodów przed wszelkiego rodzaju gryzoniami, a także przed pożarem w domu, którego wadą będzie awaria instalacji elektrycznej.

Jedyną opcją, w której można przeprowadzić okablowanie w pofałdowanym PVC lub metalowym wężu, jest ułożenie niepalnego materiału między pofałdowaniem PVC a drzewem.
Oczywiście samodzielne prowadzenie okablowania w drewnianym domu to całkowicie wykonalny biznes, ale bez pewnych umiejętności i wiedzy na temat projektowania, doboru niezbędnych elementów i instalacji nie da się z tym poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll To Top